Wyzwanie książkowe 2017 – Tygodnie #11-14

Dalej nie czytam jakoś rewelacyjnie dużo, a dodatkowo marzec był miesiącem zmian – zmieniłem pracę i przeprowadziłem się z Katowic do Krakowa. Aklimatyzacja postępuje powoli, a w nowej firmie raczej nie dam rady nijak podczytywać.

Mitologia nordycka – Neil Gaiman, MAG 2017

mitologia_nordyckaNa temat tej książki nie mam zbyt wiele do powiedzenia. Ot, retelling pewnych mitów Północy w urzekającym, choć momentami łudząco prostym, stylu Gaimana. Zawartość w sporej części pokrywa się z Ewangelią wg Lokiego Harris, ale tutaj poszczególne opowieści są znacznie lepiej, no, opowiedziane.

W sumie warto kupić dla ładnej okładki i poczucia kilku mile spędzonych godzin w dobrze znanym towarzystwie.

Historia naturalna smoków – Marie Brennan, Zysk i S-ka 2017

historia-naturalna-smokow-b-iext47365608To z kolei dość przyjemna lektura, którą interesowałem się już po wydaniu oryginału w 2013 roku – kilkukrotnie trafiała do mojego amazonowego koszyka, ale z jakichś powodów zawsze z niej rezygnowałem, aż wreszcie wziąłem polskie wydanie do recenzji (dla Poltergeista).

A choć jest to faktycznie częściowo tekst o smokach, to jednak równie ważną rolę odgrywa w niej relacja małżeńska głównej bohaterki. Brennan pokazuje przy tym miłość przyziemną, wymagającą, która składa się głównie z małych gestów i troski oraz próby życia w danej rzeczywistości społecznej – brak tu olbrzymich fajerwerków i wybuchów namiętności.

Poza tym książka podana jest w formie pamiętnika, co dobrze wpływa na poczucie immersyjności.

Wojny przestrzeni – Paweł Majka, Genius Creations 2017

wojny-przestrzeni-b-iext48193841Cóż, to po prostu Pokój światów, ale bardziej. Bardziej wszystko. Choć Majka znacznie sobie wszystko utrudnia i, czasami, niepotrzebnie komplikuje i mąci.

To dalej opowieść o próbie dokończenia zemsty przez Kutrzebę, choć sporo czasu antenowego dostają tu także inne postacie – a że narracja prowadzona jest dwutorowo, a obie nitki dzieli niemal 200 lat, to na początku można się nieco pogubić. Ale wydaje się, że Majce udało się utrafić ten słodki złoty środek pomiędzy dynamiczną akcją, a powolnym tkaniem fabuły.

Ponownie więc stykamy się z żyjącymi legendami, Marsjanami, bogami, wampirami, pojedynek statku kosmicznego z dwumasztowcem etc. i to wszystko zgrabnie się do siebie dopasowuje. Drażni tylko kombinowanie z zakończeniem i usilne sugerowanie błędnych tropów.

Recenzja ukaże się na Poltergeiście.

KOMIKSY

Darth Vader and Son – Jeffrey Brown, Chronicle Books 2012

darth_sonKrótka, niesamowicie przyjemna i śmieszna książeczka o tym, jakim Vader byłby ojcem dla Luke’a. Cała masa easter eggów i nawiązań do uniwersum Star Wars, na pewno dokupię kolejne części.

Cytat tygodni:

Brak

Lektury rozgrzebane:

Margaret Atwood, Rok potopu

Michał Cetnarowski, Bestia najgorsza

ks. Michał Heller, Zakład o życie wieczne i inne kazania krótkie

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s